

















| Product Dimensions | 81.5cm x 59.8cm x 55cm |
|---|---|
| Colour | Galvanised |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Chef 70°C |
| Key Feature 3 | infoLight |
| Key Feature 2 | Home Connect App compatible |
| GTIN | 4242004257288 |
| Colour | Silver |
| Model Number | S153ITX02G |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 50 dB |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Place Setting Capacity | 12 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 30.1 kg |
| Water Consumption | 10.5 L |
| Wash Efficiency | E |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 32.2 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Control Type | Electronic |
| Display Type | LED |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Interior Material | Plastic |
| Installation Type | Integrated |
| Height (cm) | 81.5 cm |
| Features | Chef 70°C, Home Connect App compatible, InfoLight |
| Energy Efficiency Class | E |
| Drying Technology | ExtraDry |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 12 |
| Water use (Litres) | 10.5 |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 50 dB (A) |
| Smart Connected | Yes |
Neff S153ITX02G N30 Built-In Dishwasher
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


