















Keep your kitchen clean and tidy with the Neff S153HKX03G Integrated Dishwasher. With a capacity of 13 place settings, this dishwasher is perfect for families or households that entertain frequently.
The Neff S153HKX03G comes with a range of features to make dishwashing a breeze:
- 13 place settings capacity
- Energy efficiency rating: A++
- Noise level: 44 dB
- 6 wash programs including Intensive, Eco, and Quick Wash
- Time delay function for convenience
- AquaStop technology for added protection against leaks
- Height-adjustable top basket for flexibility
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81.5 cm |
| Product Dimensions | 81.5cm x 59.8cm x 55cm |
| Country of Origin | EU (Poland) |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | ExtraDry option |
| Key Feature 3 | Chef programme |
| Key Feature 2 | Extra Speed |
| GTIN | 4242004282136 |
| Model Number | S153HKX03G |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 42 dB |
| No. of Programmes | 5 |
| Number of Temperature Settings | 5 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 31.6 kg |
| Shipping Height | 87 cm |
| Shipping Weight | 33.7 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Flex 1 Baskets. Flex 1 with Flex Cutlery Drawer and Rack Matic. Our Flex 1 Baskets come with two foldable flip tines in the top and bottom basket for easier stacking of different items ? including large dishes or cookware. Our three-stage Rack Matic top b |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Features | ExtraDry option, Extra Speed, Chef programme |
| Energy Efficiency Class | D |
| Drying Technology | Heat Exchanger |
| Promotion 3 | Neff 5 year warranty |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 13 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 42 dB (A) |
| Smart Connected | Yes |
Neff S153HKX03G Integrated Dishwasher - 13 Place Settings
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



