

The Neff KU2222FD0G Built Under Fridge is a stylish and practical addition to any kitchen. With a sleek design and ample storage space, this fridge is perfect for keeping your groceries fresh and organized.
Key features of the Neff KU2222FD0G Built Under Fridge include:
- Energy efficiency rating of A++
- Adjustable shelves for customizable storage options
- FreshSense technology to maintain a constant temperature
- LED lighting for bright and efficient illumination
- Automatic defrost function for easy maintenance
| Product Range | Integrated Larder Fridges |
|---|---|
| Width | 59.8 cm |
| Height | 82 cm |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 82cm x 59.8cm x 54.8cm |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | 110L total capacity |
| Key Feature 3 | Home Connect |
| Key Feature 2 | Freezer compartment |
| GTIN | 4242004272229 |
| Model Number | KU2222FD0G |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built Under Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 93 L |
| No. Refrigerator Shelves | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 2 |
| Weight | 36.9 kg |
| Depth | 54.8 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Additional Information | Electronic control (LED chain), Optical and acoustical, Home Connect: iService Remote, Remote Monitoring and Control, Fresh mode, Super Cooling: automatic deactivation, Automatic defrost fridge, Easy clean interior |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Installation Type | Built In |
| Features | 110L total capacity, Freezer compartment, Home Connect |
| Energy Efficiency Class | D |
| With Icebox | Yes |
| Integrated type | Under counter |
| Hinge type | Fixed door on door |
| Noise Level dB (A) | 35 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 101 - 130 |
Neff KU2222FD0G Built-under Fridge
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


