

















The Neff KI8815OD0 Built In Larder Fridge is a sleek and modern appliance designed to seamlessly integrate into your kitchen. With a total capacity of 319 liters, this fridge offers ample storage space for all your fresh food items.
Key features of the Neff KI8815OD0 Built In Larder Fridge include:
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
- VitaFresh technology to keep fruits and vegetables fresher for longer
- SuperCool function to quickly lower the temperature for newly added items
- Adjustable glass shelves for customizable storage options
- Door alarm to alert you if the door has been left open
- Automatic defrost function for hassle-free maintenance
| Product Range | Integrated Larder Fridges |
|---|---|
| Width | 55.8 cm |
| Height | 177.2 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 177.2cm x 55.8cm x 54.5cm |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | 289L capacity |
| Key Feature 3 | Fresh Safe 3 |
| Key Feature 2 | Flex Cooling boxes |
| GTIN | 4242004269090 |
| Model Number | KI8815OD0 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 36 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 289 L |
| Net Total Capacity | 289 L |
| Number of Refrigerator Door Bins | 1 |
| Weight | 72 kg |
| Warranty Information | the 5 year warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
| Smart Connect | Yes |
| Depth | 54.5 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Built In |
| Features | 289L capacity, Flex Cooling boxes, Fresh Safe 3 |
| With Icebox | No |
| Integrated type | In Column |
| Hinge type | Fixed door on door |
| Noise Level dB (A) | 36 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
NEFF KI8815OD0 55.8cm Built In Fridge
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


