







Key Features:
- Energy efficiency rating of A++ for lower energy consumption
- NoFrost technology prevents ice buildup and eliminates the need for manual defrosting
- VitaFresh technology keeps fruits and vegetables fresher for longer
- SuperFreezing function rapidly freezes newly added items to preserve their freshness
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination inside the appliance.
| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
|---|---|
| Width | 55.8 cm |
| Height | 193.5 cm |
| Product Dimensions | 193.5cm x 55.8cm x 54.8cm |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Extra Space |
| Key Feature 3 | Adjustable glass shelves |
| Key Feature 2 | Eco Air Flow |
| GTIN | 4242004271895 |
| Colour | White |
| Model Number | KI7962FD0 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Noise Level | 34 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 75 L |
| Net Refrigerator Capacity | 215 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Weight | 60.4 kg |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11 hr |
| Star Rating | 4 |
| Depth | 54.8 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Additional Information | Door Hinge: Right reversible, Extra Space, Eco Air Flow, Height Adjustable Feet, |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Built In |
| Features | Extra Space, Eco Air Flow, Adjustable glass shelves |
| Energy Efficiency Class | D |
| Hinge Type | Fixed door on door |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 34 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 70/30 |
Neff KI7962FD0 55.8cm Built-In Fridge Freezer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


