





















| Product Dimensions | 177.2cm x 54.1cm x 54.8cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Fresh Safe 1 drawer |
| Key Feature 3 | Height adjustable shelves |
| Key Feature 2 | No Frost Technology |
| GTIN | 4242004257578 |
| Model Number | KI7862SE0G |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built In Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 76 L |
| Net Refrigerator Capacity | 184 L |
| Net Total Capacity | 260 L |
| Number of Refrigerator Door Bins | 2 |
| Weight | 52.1 kg |
| Shipping Height | 184 cm |
| Shipping Width | 62 cm |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 54.8 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Additional Information | 3 x Egg trays 1 x Ice cube tray, Super setting for freezer, Temperature display fridge, Warning signal door open |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | Subtropical, Temperate |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Built In |
| Height (cm) | 177.2 cm |
| Features | Fresh Safe 1 drawer, No Frost technology, Height adjustable shelves |
| Energy Efficiency Class | E |
| Promotion 3 | Neff 5 year warranty |
Neff KI7862SE0G 54.1cm Built In Fridge Freezer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


