



















| Product Dimensions | 177.2cm x 54.1cm x 54.8cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Frost Free technology |
| Key Feature 3 | Super Freeze function |
| Key Feature 2 | 260L capacity |
| GTIN | 4242004256755 |
| Model Number | KI7862FE0G |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built-In Frost Free Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Removable Door | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 76 L |
| Net Refrigerator Capacity | 184 L |
| Net Total Capacity | 260 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 54.4 kg |
| Shipping Height | 184 cm |
| Shipping Weight | 59.1 kg |
| Shipping Width | 61 cm |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Door Handles | Integrated |
| Depth | 54.8 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Child Lock | No |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Built In |
| Height (cm) | 177.2 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Frost Free technology, 260L capacity, Super Freeze function |
| Energy Efficiency Class | F |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 76 kg |
| Promotion 3 | Neff 5 year warranty |
Neff KI7862FE0G 60/40 Built-In Frost Free Fridge Freezer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


