











The Neff KI7861FE0G Built In Fridge Freezer is a sleek and modern appliance that seamlessly integrates into your kitchen cabinetry for a seamless look. With a total capacity of 255 liters, this fridge freezer offers ample storage space for all your fresh and frozen goods.
Key Features:
- Energy efficiency rating of A++ for cost-effective performance
- FreshSense technology ensures a constant temperature to keep food fresher for longer
- VarioShelf allows for flexible storage options to accommodate larger items
- NoFrost technology prevents ice build-up, eliminating the need for manual defrosting
- SuperFreezing function rapidly freezes newly added items to lock in freshness
| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
|---|---|
| Width | 54.1 cm |
| Height | 177.2 cm |
| Product Dimensions | 177.2cm x 54.1cm x 54.8cm |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Eco Air Flow |
| Key Feature 3 | Safety glass shelves |
| Key Feature 2 | Fresh Safe |
| GTIN | 4242004275701 |
| Model Number | KI7861FE0G |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built-in Fridge Freezer |
| Noise Level | 35 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 76 L |
| Net Refrigerator Capacity | 184 L |
| Net Total Capacity | 260 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 53.1 kg |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 10 hr |
| Depth | 54.8 cm |
| Additional Information | Door Hinge: Right reversible, 3x Egg tray, Ice cube tray, Electronic control (LED chain), Super Cooling: automatic deactivation, Alarm : Optical and acoustical, |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN, ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Built In |
| Features | Eco Air Flow, Fresh Safe, Safety glass shelves |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 4 kg |
| Promotion 3 | Neff 5 year warranty |
Neff KI7861FE0G Built In Fridge Freezer
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


