









The Neff KI1411SE0 Built In Larder Fridge is a sleek and modern appliance that is perfect for keeping your food fresh and organized. With a total capacity of 211 liters, this fridge offers plenty of space for all your groceries. The interior features adjustable shelves and door compartments, allowing you to customize the layout to suit your needs.
Key features of the Neff KI1411SE0 Built In Larder Fridge include:
- 211 liter total capacity
- Adjustable shelves and door compartments for customizable storage
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
- Automatic defrost function for hassle-free maintenance
- SuperCool function for quickly cooling newly added items
| Product Range | Integrated Larder Fridges |
|---|---|
| Width | 54.1 cm |
| Height | 122.1 cm |
| Product Dimensions | 122.1cm x 54.1cm x 54.8cm |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Adjustable glass shelves |
| Key Feature 3 | LED Lighting |
| Key Feature 2 | Eco Air Flow |
| GTIN | 4242004264644 |
| Model Number | KI1411SE0 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built-in Fridge |
| Noise Level | 35 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 204 L |
| No. Refrigerator Shelves | 5 |
| Net Total Capacity | 204 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Weight | 38.1 kg |
| Depth | 54.8 cm |
| Additional Information | Door hinge : Right reversible, 3x Egg tray, SuperCooling, |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Features | Adjustable glass shelves, Eco Air Flow, LED lighting |
| Energy Efficiency Class | E |
| Promotion 3 | Neff 5 year warranty |
Neff KI1411SE0 Built In Larder Fridge
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


