









The Neff KI1311SE0 Built In Larder Fridge is a sleek and modern appliance designed to seamlessly integrate into your kitchen. With a capacity of 211 litres, this fridge provides ample storage space for all your fresh food items.
Key features include:
- Energy efficiency rating of A++
- LED lighting for bright and efficient illumination
- Automatic defrost function for hassle-free maintenance
- Adjustable shelves and door racks for customizable storage options
- SuperCool function for quickly cooling newly added items
| Product Range | Integrated Larder Fridges |
|---|---|
| Width | 54.1 cm |
| Height | 102.1 cm |
| Product Dimensions | 102.1cm x 54.1cm x 54.8cm |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Adjustable glass shelves |
| Key Feature 3 | LED Lighting |
| Key Feature 2 | Eco Air Flow |
| GTIN | 4242004264453 |
| Model Number | KI1311SE0 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 165 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 165 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 1 |
| Weight | 32.6 kg |
| Depth | 54.8 cm |
| Additional Information | 3x Egg tray, SuperCool, Adjustable Glass Shelves, Door Hinge: Right reversible, Electronic control (LED chain), |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Features | Adjustable glass shelves, Eco Air Flow, LED lighting |
| Energy Efficiency Class | E |
| Promotion 3 | Neff 5 year warranty |
Neff KI1311SE0 Built In Larder Fridge
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


