







Introducing the Neff HLAWG25S3B 20 Litres Built In Combination Microwave Oven in sleek black. This versatile appliance combines the functions of a microwave, grill, and conventional oven all in one compact unit, perfect for saving space in your kitchen.
Key features of the Neff HLAWG25S3B include:
- 20 litre capacity - ideal for small to medium-sized households
- 800W microwave power for quick and efficient cooking
- Grill function for added versatility in cooking options
- Conventional oven setting for baking and roasting
- Easy-to-use touch controls for seamless operation
- LED display for clear visibility of settings and cooking times
- Child lock function for added safety in households with young children
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Built in Microwave Ovens |
| Width | 49.5 cm |
| Cleaning Method | Hydrolytic |
| Height | 38.2 cm |
| Product Dimensions | 38.2cm x 49.5cm x 33.5cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Powerful microwave |
| Key Feature 3 | LED Display |
| Key Feature 2 | Side-opening hinged door |
| GTIN | 4242004262848 |
| Colour | Black |
| Model Number | HLAWG25S3B |
| Product Category Group | SDA |
| Microwave Type | Built-in microwaves |
| Oven Accessories | Turntable |
| Number of Power Levels | 5 |
| Weight | 14 kg |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 33.5 cm |
| Additional Information | Safety device:, childproof lock, Door contact switch, Safety switch-off func oven, Electronic clock timer, Left hinged door, Cooling fan, |
| Interior Light | Yes |
| Features | Powerful microwave, Side-opening hinged door, LED display |
| Functions | 90-180-360-600-800 Watts and the following options 180 W, 360 W, 600 W, 800 W, 90 W, Number of automatic programmes: 7 PC, 4 defrost and 3 cooking programmes in microwave function, |
| Turntable | Yes |
| Type | Microwave only |
| Microwave Power output (Watts) | 800 |
| Capacity (Litres) | 17 - 20 |
Neff HLAWG25S3B 20 Litres Built In Combination Microwave Oven - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

