





The Neff GU7212FE0G Built Under Freezer is a sleek and stylish addition to any kitchen. With a capacity of XX liters, this freezer provides ample storage space for all your frozen goods. The energy efficiency rating of A++ ensures that your energy bills stay low while keeping your food items frozen at the optimal temperature.
Key features include:
- XX liters capacity
- A++ energy efficiency rating
- Fast freeze function
- Reversible door for flexible installation
- LED lighting for clear visibility
| Product Range | Integrated Freezers |
|---|---|
| Width | 59.8 cm |
| Height | 82 cm |
| Product Dimensions | 82cm x 59.8cm x 54.8cm |
| Country of Origin | EU (Germany) |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | No Frost technology |
| Key Feature 3 | 85L capacity |
| Key Feature 2 | Home Connect |
| GTIN | 4242004272052 |
| Model Number | GU7212FE0G |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built-in Freezer |
| Noise Level | 35 dB |
| Number of Freezer Baskets | 3 |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 85 L |
| Weight | 30.7 kg |
| Shipping Weight | 33.7 kg |
| Smart Connect | Yes |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 9 hr |
| Depth | 54.8 cm |
| Additional Information | Door Hinge : Right reversible, Warning signal / malfunction: Visual, SuperFreeze function, Home Connect, Easy Clean Interior, Ice Box, |
| Climate Class | SN/T |
| Installation Type | Built In |
| Features | No Frost technology, Home Connect, 85L capacity |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 8 kg |
| Promotion 3 | Neff 5 year warranty |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 35 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 81 - 100 |
| Type | Under Counter |
Neff GU7212FE0G Built Under Freezer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



