









| Product Dimensions | 177.2cm x 55.8cm x 54.5cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | No Frost technology |
| Key Feature 3 | Reversible Door |
| Key Feature 2 | Fast Freeze function |
| GTIN | 4242004250227 |
| Model Number | GI7815CE0G |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | BI Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Removable Door | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Net Freezer Capacity | 211 L |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 66.7 kg |
| Shipping Height | 184 cm |
| Shipping Weight | 71.9 kg |
| Shipping Width | 61 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Door Style | No Handle |
| Depth | 54.5 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Additional Information | Freezer malfunction warning signal: optical, acoustical |
| Climate Class | SN/T |
| Installation Type | Built In |
| Height (cm) | 177.2 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | No Frost technology, Fast Freeze function, Reversible door |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 211 kg |
| Promotion 3 | Neff 5 year warranty |
Neff GI7815CE0G Built-In Tall Freezer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


