











| Product Dimensions | 122.1cm x 55.8cm x 54.5cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | No Frost technology |
| Key Feature 3 | BigBox compartment |
| Key Feature 2 | VarioZone |
| GTIN | 4242004247647 |
| Model Number | GI7416CE0 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built In Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 36 dB |
| Net Freezer Capacity | 130 L |
| Weight | 47.6 kg |
| Shipping Height | 129 cm |
| Shipping Weight | 50.9 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Depth | 62 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 9 hr |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 54.5 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Additional Information | Super setting for freezer, Warning signal door open |
| Climate Class | Temperate, Tropical |
| Installation Type | Built In |
| Height (cm) | 122.1 cm |
| Energy Consumption | 206 kWh |
| Features | No Frost technology, VarioZone, BigBox compartment |
| Energy Efficiency Class | E |
Neff GI7416CE0 55.8cm Built In Frost Free Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


