





The Neff GI1216DE0 Built In Freezer is a sleek and efficient appliance that is perfect for any modern kitchen. With a total capacity of XX liters, this freezer provides ample storage space for all your frozen goods.
Key features of the Neff GI1216DE0 Built In Freezer include:
- Energy efficiency rating of A++
- Frost-free design for hassle-free maintenance
- SuperFreeze function for rapid freezing of new items
- LED lighting for bright and efficient illumination
- SoftClose door mechanism for gentle closing
- Electronic temperature control for precise adjustments
| Product Range | Integrated Freezers |
|---|---|
| Width | 55.8 cm |
| Height | 87.4 cm |
| Product Dimensions | 87.4cm x 55.8cm x 54.5cm |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Low Frost technology |
| Key Feature 3 | SoftClose |
| Key Feature 2 | BigBox storage |
| GTIN | 4242004247623 |
| Model Number | GI1216DE0 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built In Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 36 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 96 L |
| Weight | 39.8 kg |
| Shipping Height | 95 cm |
| Shipping Weight | 42.6 kg |
| Shipping Width | 62 cm |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 13 hr |
| Depth | 54.5 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Additional Information | Door Hinge : Right Reversible, Warning signal / malfunction : Both visual and audible, SuperFreeze, lowFrost freeze, Electronic control (LED chain), Ice cube Tray, |
| Climate Class | N-ST |
| Installation Type | Built In |
| Features | Low Frost technology, BigBox storage, SoftClose |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 5 kg |
| Promotion 3 | Neff 5 year warranty |
Neff GI1216DE0 Built In Freezer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


