





The Neff GI1113FE0 Built In Freezer is a sleek and modern appliance that is perfect for any kitchen. With a total capacity of 98 liters, this freezer provides ample space for all your frozen goods. The A+ energy efficiency rating ensures that this freezer is not only spacious, but also cost-effective to run.
Key features of the Neff GI1113FE0 Built In Freezer include:
- Reversible door - allows for flexible installation options
- Fast freeze function - quickly freezes newly added items to lock in freshness
- 4 transparent freezer drawers - easily see and access your frozen foods
- SuperFreezing function - freezes food faster to preserve nutrients and flavor
- LED display - easily monitor and adjust the temperature settings
| Product Range | Integrated Freezers |
|---|---|
| Width | 55.8 cm |
| Height | 71.2 cm |
| Product Dimensions | 71.2cm x 55.8cm x 54.5cm |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Low Frost technology |
| Key Feature 3 | Super Freeze function |
| Key Feature 2 | 72L capacity |
| GTIN | 4242004239628 |
| Model Number | GI1113FE0 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 36 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 72 L |
| Weight | 35.6 kg |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 13 hr |
| Depth | 54.5 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Additional Information | Super setting for freezer,, Warning Signal/Malfunction : Visual and audible, |
| Installation Type | Built In |
| Features | Low Frost technology, 72L capacity, Super Freeze function |
| Energy Efficiency Class | E |
| Promotion 3 | Neff 5 year warranty |
| Defrost type | Low Frost |
| Noise Level dB (A) | 36 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 45 -80 |
| Type | Under Counter |
| Hinge type | Fixed Door on door |
Neff GI1113FE0 Built In Freezer
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


