



















Introducing the Neff C1AMG84N1B Built In Microwave Oven, a sleek and modern addition to any kitchen. With a generous capacity of 44 litres, this microwave oven is perfect for cooking, reheating, and defrosting a variety of dishes.
Key Features:
- Stainless steel design adds a touch of elegance to your kitchen
- 44 litre capacity provides ample space for cooking large meals
- Multiple cooking functions including microwave, grill, and convection for versatile meal preparation
- LED display and touch controls make it easy to select settings and monitor cooking progress
- Child lock feature ensures safety in households with young children
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Single Ovens |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 45.4 cm |
| Product Dimensions | 45.4cm x 59.4cm x 57cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Hotair |
| Key Feature 3 | LCD-Display |
| Key Feature 2 | Easy Clean |
| GTIN | 4242004282501 |
| Model Number | C1AMG84N1B |
| Key Feature 4 | Automatic programmes right default settings |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Built-in Microwave Oven |
| Net Main Oven Capacity | 44 L |
| Microwave Type | Built-in microwaves |
| Oven Accessories | 1 Grid |
| Oven Type | Convection |
| Weight | 33.6 kg |
| Warranty Information | to register the warranty please call 0800 519 2115 or go to: www.neff-home.com/uk/register-your-appliance |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Shipping Height | 56 cm |
| Shipping Weight | 39.1 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Shipping Depth | 77 cm |
| Control Type | Knob Control |
| Depth | 57 cm |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Features | Hotair, Easy Clean, LCD-Display , Automatic programmes right default settings |
| Grill Type | Full Width Grill |
| Functions | Microwave, Hot Air, Circo-roasting, Full surface grill, Keep warm |
| Cleaning | Easy Clean |
| Turntable | No |
| Type | Microwave with grill and oven |
| Capacity (Litres) | 41 - 45 |
| Control | Dial + Touch button |
Neff C1AMG84N1B 44 Litres Built In Microwave Oven - Stainless Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

