



















| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Single Ovens |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED Digital |
| Cleaning Method | Easy Clean ? easy cleaning within a couple of minutes |
| Height | 45.4 cm |
| Product Dimensions | 45.4cm x 59.4cm x 57cm |
| Colour | Graphite |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Hotair system ? Ensures uniform cooking every time |
| Key Feature 3 | LCD display ? Offers clear, user-friendly controls |
| Key Feature 2 | Easy clean finish ? Simplifies kitchen maintenance |
| GTIN | 4242004282495 |
| Model Number | C1AMG84G1B |
| Key Feature 4 | Automatic programmes ? Streamline meal preparations |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Built-in Microwave Oven |
| Net Main Oven Capacity | 44 L |
| Microwave Type | Combination Microwave |
| Oven Type | Microwave Ovens |
| Number of Power Levels | 5 |
| Weight | 33.6 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 56 cm |
| Shipping Weight | 39.1 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Shipping Depth | 77 cm |
| Control Type | Knob Control |
| Depth | 57 cm |
| Additional Information | Electronic Clock Timer |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Microwave Power | 900 W |
| Max Oven Temperature | 230 °C |
| Features | Hotair system ? Ensures uniform cooking every time, Easy clean finish ? Simplifies kitchen maintenance, LCD display ? Offers clear, user-friendly controls, Automatic programmes ? Streamline meal preparations |
| Grill Power | 600 kWh |
| Grill Type | HotAir grill |
| Functions | Built-in Microwave with hot air function with the heating functions: Microwave, Hot Air, Circo-roasting, Full surface grill, Keep warm, 4 defrost and 3 cooking programmes in microwave function, 8 programmes for combination function |
| Cleaning | Easy Clean |
| Turntable | No |
| Type | Microwave with grill and oven |
| Microwave Power output (Watts) | 900 |
| Capacity (Litres) | 41 - 45 |
| Control | Dial + Touch button |
Neff 44L Built-In Microwave Oven in Graphite Grey with Hotair Technology
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

