







































Upgrade your kitchen with the Neff B6ACH7AG7B Built In Electric Single Oven in a sleek graphite grey finish. This oven offers a generous 71 litre capacity and a range of cooking functions to suit all your culinary needs.
Key features of the Neff B6ACH7AG7B Built In Electric Single Oven include:
- Slide&Hide® door - allows for easy access to the oven cavity
- CircoTherm® technology - ensures even heat distribution for perfect cooking results
- EasyClean® function - makes cleaning the oven interior quick and hassle-free
- LED display - provides clear and easy-to-read information
- Energy efficiency rating A - helps save on energy costs
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Single Ovens |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 59.5 cm |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
| Smart App Control | Yes |
| Colour | Graphite Grey |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Hide? |
| Key Feature 3 | Pyrolytic Self-Cleaning with Easy Clean |
| Key Feature 2 | Air Fry via Home Connect app |
| GTIN | 4242004281399 |
| Colour | Graphite Grey |
| Model Number | B6ACH7AG7B |
| Key Feature 4 | Circo Therm? |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Built-in Single Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Oven Accessories | 2 x Combination Grid, Universal Pan |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 3 |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Grill |
| Weight | 37.6 kg |
| Warranty Information | consumers can register on https://www.vax.co.uk/registration |
| Shipping Height | 67.5 cm |
| Shipping Weight | 41.7 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Control Type | Rotary Knob |
| Door Style | Slide & Hide |
| Depth | 54.8 cm |
| Additional Information | Voice Control. Your voice can now command the kitchen!, Adjustable Thermostat, Childproof lock, Functions:, Hotair gentle, Full width?grill, Bottom heat, Hot Air, Pizza setting, Hot air?grilling, Bread Baking Setting, Conventional heat |
| Interior Light Type | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | Hide?, Air Fry via Home Connect app, Pyrolytic Self-Cleaning with Easy Clean, Circo Therm? |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Door Type | Slide in |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | Yes |
| Cleaning | Pyrolytic |
| Energy rating | A+ |
| Electrical connection | Plug in but No plug/cable is supplied with product |
Neff B6ACH7AG7B 59.4cm Built In Electric Single Oven - Graphite Grey
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


