













The Neff B64VS71G0B Slide & Hide Single Pyrolytic Oven is a sleek and modern addition to any kitchen. With its unique Slide & Hide door, the oven door smoothly glides underneath the oven cavity, allowing for easy access and more space in front of the oven.
This oven features pyrolytic self-cleaning technology, which heats the oven to high temperatures, turning any food residue to ash that can easily be wiped away. The oven also has a range of cooking functions, including CircoTherm technology for even cooking and baking on multiple levels simultaneously.
Key features of the Neff B64VS71G0B Slide & Hide Single Pyrolytic Oven include:
- Slide & Hide door for easy access and more space in front of the oven
- Pyrolytic self-cleaning technology for easy maintenance
- CircoTherm technology for even cooking and baking
- Range of cooking functions for versatile cooking options
- Energy efficient design for eco-friendly cooking
| Colour Group | Grey |
|---|---|
| Product Range | Single Ovens |
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | TFT |
| Height | 59.5 cm |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.6cm x 54.8cm |
| Colour | Graphite |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Slide&Hide door |
| Key Feature 3 | CircoTherm technology |
| Key Feature 2 | Steam functions |
| GTIN | 4242004266198 |
| Colour | Black |
| Model Number | B64VS71G0B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built-in Single Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| No. of Programmes | 14 |
| Oven Accessories | 2 x Combination Grid, Universal Pan |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 3 |
| Weight | 42.2 kg |
| Shipping Height | 66 cm |
| Shipping Weight | 44.8 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Control Type | Touch Control |
| Depth | 54.8 cm |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | Slide&Hide door, Steam functions, CircoTherm technology |
| Door Type | Slide in |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Main oven function | Oven with steam |
| Smart | Yes |
| Cleaning | Pyrolytic |
| Energy rating | A+ |
NEFF B64VS71G0B 59.6cm Built In Electric Single Oven - Graphite
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


