











The Neff B64CT73G0B Slide & Hide Single Pyrolytic Oven is a sleek and modern oven that offers a range of advanced features for convenient cooking and baking.
Key features of the Neff B64CT73G0B Slide & Hide Single Pyrolytic Oven include:
- Slide & Hide door - The unique Slide & Hide door fully retracts under the oven, allowing for easy access without obstruction.
- Pyrolytic self-cleaning - The oven features a pyrolytic self-cleaning function that heats the oven to high temperatures to burn off any food residue, leaving behind only ash that can be easily wiped away.
- CircoTherm technology - Neff's CircoTherm technology ensures even heat distribution throughout the oven, allowing for multi-level cooking without flavor transfer.
- EcoClean Direct - The oven's EcoClean Direct coating on the back panel absorbs grime and grease, making it easier to clean and maintain.
- EasyClean - The EasyClean feature allows for quick cleaning of the oven interior without the need for harsh chemicals.
| Colour Group | Grey |
|---|---|
| Product Range | Single Ovens |
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | TFT |
| Height | 59.5 cm |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.6cm x 54.8cm |
| Colour | Graphite Grey |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | CircoTherm technology |
| Key Feature 3 | Slide&Hide door |
| Key Feature 2 | Pyrolytic cleaning |
| GTIN | 4242004266129 |
| Colour | Black |
| Model Number | B64CT73G0B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| No. of Programmes | 14 |
| Oven Accessories | 2 x Combination Grid, Universal Pan |
| Number of Ovens | Single |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Grill |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 38.1 kg |
| Shipping Height | 67.5 cm |
| Shipping Width | 69 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Depth | 54.8 cm |
| Interior Light Type | LED |
| Keep Warm Function | Yes |
| Features | CircoTherm technology, Pyrolytic cleaning, Slide&Hide door |
| Door Type | Slide in |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | No |
| Cleaning | Pyrolytic |
| Energy rating | A+ |
NEFF B64CT73G0B 59.6cm Built In Electric Single Oven - Graphite Grey
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


