











Key features of the Neff B54CR71N0B Slide & Hide Single Pyrolytic Oven include:
- Pyrolytic self-cleaning function for easy maintenance
- CircoTherm technology for even cooking results on multiple levels
- EasyClean technology for quick and effortless cleaning
- ShiftControl panel with touch controls for easy operation
- 71 litre capacity for cooking large meals or multiple dishes at once
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Single Ovens |
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | TFT |
| Height | 59.5 cm |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.6cm x 54.8cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Slide&Hide door |
| Key Feature 3 | Pyrolytic cleaning |
| Key Feature 2 | CircoTherm technology |
| GTIN | 4242004270355 |
| Colour | Black |
| Model Number | B54CR71N0B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built-in Single Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| No. of Programmes | 14 |
| Oven Accessories | 2 x Combination Grid, Universal Pan |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 3 |
| Weight | 39.2 kg |
| Shipping Height | 67 cm |
| Shipping Weight | 41.8 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Control Type | Touch |
| Depth | 54.8 cm |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | Slide&Hide door, CircoTherm technology, Pyrolytic cleaning |
| Door Type | Slide in |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | Yes |
| Cleaning | Pyrolytic and Steam |
| Energy rating | A+ |
| Electrical connection | Needs hard wiring by us or your electrician |
NEFF B54CR71N0B 59.6cm Built In Electric Single Oven - Stainless Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


