













| Product Dimensions | 59.5cm x 59.6cm x 54.8cm |
|---|---|
| Colour | N/A |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Slide&Hide door |
| Key Feature 3 | Full Touch TFT display |
| Key Feature 2 | CircoTherm technology |
| GTIN | 4242004265924 |
| Colour | Grey |
| Model Number | B54CR71G0B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built In Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Oven Lining Type - Back | Pyrolytic |
| Oven Lining Type - Sides | Pyrolytic |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 40 kg |
| Shipping Height | 67 cm |
| Shipping Weight | 42.6 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Control Type | Touch |
| Display Type | LED |
| Depth | 54.8 cm |
| Interior Light Type | LED |
| Keep Warm Function | Yes |
| Height (cm) | 59.5 cm |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | Slide&Hide door, CircoTherm technology, Full Touch TFT display |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Door Type | Slide in |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | Yes |
| Cleaning | Pyrolytic |
Neff B54CR71G0B 60cm Slide and Hide Built In Electric Single Oven
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


