











Key features of the Neff B54CR31N0B Slide & Hide Single Oven include:
- **Slide & Hide door**: The innovative door design slides smoothly under the oven, providing easy access without getting in the way.
- **CircoTherm technology**: This feature allows for simultaneous baking and roasting on multiple levels without flavors intermingling.
- **EasyClean function**: The oven's interior is coated with a special lining that makes cleaning a simple task, requiring only a quick wipe down.
- **12 cooking functions**: Choose from a variety of cooking modes to suit your needs, including conventional heat, grill, and bread baking.
- **LCD display with ShiftControl**: The intuitive display makes it easy to select the desired cooking settings and monitor the progress of your dishes.
| Product Range | Single Ovens |
|---|---|
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | TFT |
| Height | 59.5 cm |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.6cm x 54.8cm |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Full Touch TFT display |
| Key Feature 3 | CircoTherm technology |
| Key Feature 2 | Slide& Hide door |
| GTIN | 4242004270348 |
| Colour | Black |
| Model Number | B54CR31N0B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Single Built In Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| No. of Programmes | 14 |
| Oven Accessories | 2 x Combination Grid, Universal Pan |
| Number of Ovens | Single |
| Weight | 34.7 kg |
| Shipping Height | 67 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Door Material | Glass |
| Depth | 54.8 cm |
| Additional Information | Home Connect, third party, e.g. Alexa, is required, SoftOpen, Cooking method:, Bottom heat, Bread Baking Setting, Conventional heat, Conventional heat gentle, Dough proving setting, Full width grill, Half width grill, Hot Air, Hotair gentle, Hot air g |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Built In |
| Features | Full Touch TFT display, Slide& Hide door, CircoTherm technology |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Door Type | Slide in |
| Electrical connection | Needs hard wiring by us or your electrician |
Neff B54CR31N0B 59.6cm Built In Electric Single Oven - Stainless Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


