











The Neff B54CR31G0B Slide & Hide Single Oven is a sleek and modern oven that is perfect for any kitchen. With its unique Slide & Hide door, this oven allows for easy access to your dishes without the door getting in the way. The oven also features a large 71 litre capacity, making it ideal for cooking meals for the whole family.
Key features of the Neff B54CR31G0B Slide & Hide Single Oven include:
- Slide & Hide door for easy access to the oven
- 71 litre capacity for cooking large meals
- CircoTherm technology for even cooking results
- EasyClean function for simple cleaning
- LED display with touch controls for easy operation
| Colour Group | Grey |
|---|---|
| Product Range | Single Ovens |
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | TFT |
| Height | 59.5 cm |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.6cm x 54.8cm |
| Colour | Graphite Grey |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Full Touch TFT display |
| Key Feature 3 | CircoTherm technology |
| Key Feature 2 | Slide& Hide door |
| GTIN | 4242004265863 |
| Colour | Black |
| Model Number | B54CR31G0B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built In Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| No. of Programmes | 14 |
| Oven Accessories | 2 x Combination Grid, Universal Pan |
| Number of Ovens | Single |
| Weight | 34.7 kg |
| Shipping Height | 67.5 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Secondary Oven Features | Cooking methods: Bread Baking Setting, Full width grill, Dough proving setting, Hotair gentle, Hot Air, Half width grill, Conventional heat, Conventional heat gentle, Pizza setting, low temperature cooking, Bottom heat, Hot air grilling, pre-heating, warm |
| Control Type | Electronic |
| Door Material | Glass |
| Depth | 54.8 cm |
| Additional Information | Home Connect, third party e.g Alexa, is required, SoftOpen, Safety Features: , childproof lock, Door contact switch, Residual heat indicator, Safety switch-off func oven, start button, |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Built In |
| Features | Full Touch TFT display, Slide& Hide door, CircoTherm technology |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | Yes |
| Cleaning | Steam or vapour |
| Energy rating | A+ |
| Electrical connection | Needs hard wiring by us or your electrician |
Neff B54CR31G0B 59.6cm Built In Electric Double Oven - Graphite Grey
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


