



















You’ll also find a variable grill on the B3ACE4HN0B, so you can add delicious flavour to meat and vegetables. Hot air grilling enables rotisserie-style cooking – perfect for roast dinners, while the full surface grill option heats the entire grill.
The B3ACE4HN0B oven features NEFF’s innovative Slide+Hide® function – a fully retracting door which tucks away neatly for unrestricted access. This door also uses triple-glazed glass, which keeps more heat inside the oven.
A mechanical display and retractable dials make this oven simple to use, while a programmable timer ensures top results every time.
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
|---|---|
| energyrating_datasheet | https://media3.neff-international.com/Documents/eudatasheet/en-GB/B3ACE4HN0B.pdf |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | 71 Litres Capacity Fan Oven |
| Key Feature 3 | Removable Door, Enamel Lining |
| Key Feature 2 | Variable Grill |
| GTIN | 4242004225164 |
| energyrating_link | https://media3.neff-international.com/Documents/energylabel/en-GB/B3ACE4HN0B.pdf |
| Colour | Silver |
| Model Number | B3ACE4HN0B |
| Product Category Group | White Goods |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Type of Grill/Griddle | Variable integral grill |
| Width (cm) | 59.4 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 35 kg |
| Shipping Height | 67 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart | No |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Control Type | Dials-Retractable |
| Display Type | Mechanical |
| Door Type | Slide in |
| Depth | 54.8 cm |
| Additional Information | Slide&Hide®(the fully retracting oven door, unrestricted access with fixed handle) |
| Cleaning | Main oven - Catalytic Back Liner Only |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | Bulb |
| Height (cm) | 59.5 cm |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Main Oven Function | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | 71 Litres Capacity Fan Oven, Variable Grill, Removable Door, Enamel Lining |
| Energy Efficiency Class | A |
| Electrical connection | Plug in but No plug/cable is supplied with product |
| Door Type | Slide in |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Main oven function | Fan |
| Smart | No |
| Energy rating | A |
| Electrical connection | Plug in but No plug/cable is supplied with product |
Neff B3ACE4HN0B Slide & Hide 59.4cm Built In Electric Single Oven - Stainless Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


