









Complete Cooking
The B3ACE4HG0B offers seven cooking programmes that will have you serving out culinary wonders repeatedly, from roasting meat to baking bread and all in between. A variety of foods can be prepared using the functions of Bottom Heat, Conventional Heat, Full-Width Grill, Hot Air, Hot Air Gentle, Hot Air Grilling, and Pizza.
You can simultaneously bake three racks of cookies using the CircoTherm technology. Because the oven's high-speed airflow distributes heat evenly, you may roast your Sunday supper and bake your favourite dessert at the same time. As a result, every shelf is stocked with precisely cooked food.
Thanks to NEFF's renowned Slide&Hide, nothing—not even the oven door—should stand in the way of your cooking. Large dishes may be placed and removed much more easily, and the chance of getting burned on a hot oven door is decreased when the door is fully opened because it neatly slips away under the oven.
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
|---|---|
| energyrating_datasheet | https://media3.neff-international.com/Documents/eudatasheet/en-GB/B3ACE4HG0B.pdf |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Conventional Fan Oven |
| Key Feature 3 | Full Width Combination Integral Fixed Grill |
| Key Feature 2 | 7 Progammes |
| GTIN | 4242004263494 |
| energyrating_link | https://media3.neff-international.com/Documents/energylabel/en-GB/B3ACE4HG0B.pdf |
| Colour | Black |
| Model Number | B3ACE4HG0B |
| Product Category Group | White Goods |
| Removable Door | Yes |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Oven Lining Type - Back | Ecolyse |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 1 |
| Number of Shelves | 4 |
| Type of Grill/Griddle | Fixed integral Grill |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 33.6 kg |
| Shipping Height | 67 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Additional Information | LCD Digital display type, Colour/Finish: Black with Graphite Trim |
| Cleaning | Easy clean enamel |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | Halogen |
| Height (cm) | 59.5 cm |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Main Oven Function | Conventional |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | Conventional Fan Oven, 7 Progammes, Full Width Combination Integral Fixed Grill |
| Energy Efficiency Class | A |
| Door Type | Drop down |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Main oven function | Multifunction |
| Cleaning | Easy clean enamel |
| Energy rating | A |
Neff B3ACE4HG0B 59.4cm Built In Electric Single Oven - Black with Graphite Trim
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


