

































Upgrade your kitchen with the Neff B3ACE4AN3B Built In Electric Single Oven. With its sleek stainless steel design, this oven not only looks great but also offers a variety of features to enhance your cooking experience.
Key features include:
- Slide&Hide® Door - The unique Slide&Hide® door smoothly glides open and tucks away beneath the oven, allowing for easy access and more space in front of the oven.
- CircoTherm® Technology - Enjoy even cooking results on multiple levels with Neff's innovative CircoTherm® technology, which circulates hot air around the oven cavity.
- EcoClean Direct - Cleaning up is a breeze with the EcoClean Direct feature, as the special coating on the back panel of the oven automatically absorbs grime.
- EasyClean® - Keep your oven looking like new with the EasyClean® function, which allows you to quickly clean the oven walls without the need for harsh chemicals.
- ShiftControl - The intuitive ShiftControl panel makes it easy to navigate through the oven's various functions and settings.
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Single Ovens |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 59.5 cm |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
| Colour | Stainles Steel |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Hide? |
| Key Feature 3 | LED/ LCD-Display |
| Key Feature 2 | Eco Clean with Easy Clean |
| GTIN | 4242004281245 |
| Model Number | B3ACE4AN3B |
| Key Feature 4 | Circo Therm? |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Single Built In Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Oven Accessories | 2 x Combination Grid, Universal Pan |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 3 |
| Type of Grill/Griddle | Full width grill, hot air grilling |
| Weight | 33.5 kg |
| Warranty Information | to register the warranty, please call 0800 519 2115 or go to: www.neff-home.com/uk/register-your-appliance |
| Shipping Height | 67.5 cm |
| Shipping Weight | 37.2 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Control Type | Rotary Knob |
| Depth | 54.8 cm |
| Additional Information | Functions: hotair gentle, full width?grill, bottom heat, hot air, pizza setting, hot air?grilling, conventional heat, Childproof lock, Power indicator, Viewing window, Adjustable Thermostat |
| Interior Light Type | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | Hide?, Eco Clean with Easy Clean, LED/ LCD-Display, Circo Therm? |
| Energy Efficiency Class | A+ |
Neff B3ACE4AN3B 59.4cm Built In Electric Single Oven - Stainless Steel
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


