

































Introducing the Neff B3ACE4AG3B 59.4cm Built In Electric Single Oven in a sleek graphite grey finish. This stylish oven combines modern design with innovative cooking technology to enhance your culinary experience.
Key Features:
- Slide&Hide® Door: Unique disappearing door that smoothly slides under the oven for easy access
- CircoTherm® Technology: Ensures even heat distribution for perfect cooking results on multiple levels
- EcoClean Direct: Special coating on the back panel that automatically absorbs grime, making cleaning effortless
- EasyClean®: Quick cleaning program that uses steam to loosen dirt and grease, making wiping away residue a breeze
- LED Display: Clear and easy-to-read display for precise control over cooking settings
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Single Ovens |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 59.5 cm |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
| Colour | Graphite Grey |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Hide? |
| Key Feature 3 | LED/ LCD-Display |
| Key Feature 2 | Eco Clean with Easy Clean |
| GTIN | 4242004281238 |
| Model Number | B3ACE4AG3B |
| Key Feature 4 | Circo Therm?. Cooks your meals evenly on up to three levels. |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Single Built In Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Oven Accessories | 2 x Combination Grid, Universal Pan |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 3 |
| Type of Grill/Griddle | Full width grill - Hot air grilling |
| Weight | 32.4 kg |
| Warranty Information | to register the warranty, please call 0800 519 2115 or go to: www.neff-home.com/uk/register-your-appliance |
| Shipping Height | 67.5 cm |
| Shipping Weight | 36 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Control Type | Rotary Knob |
| Depth | 54.8 cm |
| Additional Information | Functions: Hot air gentle, full width?grill, bottom heat, hot air, pizza setting, hot air?grilling, conventional heat, Childproof Lock, Heating Element: Electric |
| Interior Light Type | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | Hide?, Eco Clean with Easy Clean, LED/ LCD-Display, Circo Therm?. Cooks your meals evenly on up to three levels. |
| Energy Efficiency Class | A+ |
Neff B3ACE4AG3B 59.4cm Built In Electric Single Oven - Graphite Grey
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


