

















The Neff B2DCG7AK3B 59.4cm Built In Electric Single Oven in Black is a sleek and modern addition to any kitchen. With a spacious interior and advanced cooking features, this oven is perfect for all your baking and roasting needs.
Key Features:
- Large 71 litre capacity - perfect for cooking multiple dishes at once
- CircoTherm technology - ensures even heat distribution for perfect results
- EasyClean interior - makes cleaning up a breeze
- Slide&Hide door - provides easy access to the oven cavity
- 12 cooking functions - including grilling, baking, and defrosting
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Single Ovens |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 59.5 cm |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Pyrolytic Self-Cleaning with Easy Clean |
| Key Feature 3 | Circo Therm? |
| Key Feature 2 | LED-Display |
| GTIN | 4242004281214 |
| Colour | Black |
| Model Number | B2DCG7AK3B |
| Key Feature 4 | Automatic rapid heating up |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Single Built In Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Oven Accessories | 2 x Combination Grid, Universal Pan |
| Number of Ovens | 1 |
| Number of Shelves | 3 |
| Type of Grill/Griddle | Full width grill - Hot air grilling |
| Weight | 36.8 kg |
| Warranty Information | to register the warranty, please call 0800 519 2115 or go to: www.neff-home.com/uk/register-your-appliance |
| Shipping Height | 67.5 cm |
| Shipping Weight | 39 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Control Type | Knob Control |
| Depth | 54.8 cm |
| Additional Information | Functions: Hot air gentle, full width?grill, bottom heat, hot air, pizza setting, hot air?grilling, conventional heat, Adjustable thermostat, Childproof Lock, Power Indicator, Viewing Window, Heating Element: Electric |
| Interior Light Type | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | Pyrolytic Self-Cleaning with Easy Clean, LED-Display, Circo Therm?, Automatic rapid heating up |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Door Type | Drop down |
| Cleaning | Pyrolytic |
Neff B2DCG7AK3B 59.4cm Built In Electric Single Oven - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


