











Key features:
- Pyrolytic self-cleaning function
- Large 71-liter capacity
- CircoTherm technology for even cooking
- Range of cooking functions for versatile cooking options
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Single Ovens |
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | TFT |
| Height | 59.5 cm |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.6cm x 54.8cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | CircoTherm technology |
| Key Feature 3 | Pyrolytic cleaning |
| Key Feature 2 | Full Touch TFT display |
| GTIN | 4242004265795 |
| Colour | Black |
| Model Number | B24CR71G0B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Single Built-In Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| No. of Programmes | 14 |
| Oven Accessories | 2 x Combination Grid, Universal Pan |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 38.5 kg |
| Shipping Height | 67 cm |
| Shipping Weight | 40.8 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Control Type | Touch Control |
| Depth | 54.8 cm |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | CircoTherm technology, Full Touch TFT display, Pyrolytic cleaning |
| Door Type | Drop down |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Main oven function | Fan |
| Smart | Yes |
| Cleaning | Pyrolytic |
| Energy rating | A+ |
NEFF B24CR71G0B 59.6cm Built In Electric Single Oven - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


