









In a rush? Simply use the fast pre-heat option to get your fan oven up to temperature in less time. With both fan cooking capabilities and a fixed integral grill, you can make a wide range of meals with the B1GCC0AN0B.
Featuring an LED digital display and retractable dials, using your NEFF oven is straightforward. You can also set a timer to let you know when dinner is ready – perfect for when you have a busy schedule. Take the guesswork out of cooking with this superb appliance.
Featuring two shelves and 71 litres of usable space, you won’t struggle to find room for bigger dishes and cookware. Plus, thanks to the handy bulb light, you can easily keep an eye on how your food is cooking – you’ll never burn a meal again.
Lined with enamel on the sides and back of the oven cavity, cleaning the B1GCC0AN0B is hassle-free. You can even remove the double-glazed door to soak away any tougher marks.
| Product Dimensions | 58.5cm x 56cm x 55cm |
|---|---|
| energyrating_datasheet | https://media3.neff-international.com/Documents/eudatasheet/en-GB/B1GCC0AN0B.pdf |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | 71 Litres Fan Oven |
| Key Feature 3 | LED Digital Display, Double Glazed Doors |
| Key Feature 2 | Fixed Intergral Grill |
| GTIN | 4242004234036 |
| energyrating_link | https://media3.neff-international.com/Documents/energylabel/en-GB/B1GCC0AN0B.pdf |
| Colour | Silver |
| Model Number | B1GCC0AN0B |
| Product Category Group | White Goods |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Type of Grill/Griddle | Fixed integral Grill |
| Width (cm) | 56 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 31.6 kg |
| Shipping Height | 67.5 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart | No |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Control Type | Dials-Retractable |
| Display Type | LED Digital |
| Door Type | Drop down |
| Depth | 55 cm |
| Cleaning | Easy clean enamel |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | Bulb |
| Height (cm) | 58.5 cm |
| Main Oven capacity (Litres) | 70 to 79 litres |
| Main Oven Function | Multifunction |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Features | 71 Litres Fan Oven, Fixed Intergral Grill, LED Digital Display, Double Glazed Doors |
| Energy Efficiency Class | A |
| Electrical connection | Plug in but No plug/cable is supplied with product |
| Door Type | Drop down |
| Main Oven capacity (Litres) | 70 to 79 litres |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | No |
| Cleaning | Easy clean enamel |
| Energy rating | A |
| Electrical connection | Plug in but No plug/cable is supplied with product |
Neff B1GCC0AN0B 56cm Built In Electric Single Oven - Stainless Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


