



















The Neff B1DCC0AK3B Built-in Single Oven is a sleek and stylish addition to any kitchen. With a width of 59.4cm, this oven fits seamlessly into your cabinetry for a seamless look. The oven features a spacious interior, perfect for cooking multiple dishes at once.
Key features of the Neff B1DCC0AK3B Built-in Single Oven:
- Energy efficient design
- Easy-to-use touch controls
- Multiple cooking functions for versatile meal preparation
- Interior light for easy monitoring of cooking progress
- Child lock for added safety
| Product Range | Single Ovens |
|---|---|
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 59.5 cm |
| Amp Rating | 13 amp |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | CircoTherm - Even results on up to 3 levels |
| Key Feature 3 | 5 Functions - Flexible heating for all meals |
| Key Feature 2 | LED Display - Simple clear reading controls |
| GTIN | 4242004281092 |
| Colour | Black |
| Model Number | B1DCC0AK3B |
| Key Feature 4 | Triple Glazed - Safe CoolTouch oven door |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| No. of Programmes | 5 |
| Oven Accessories | 2 x Combination Grid, Universal Pan |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 3 |
| Type of Grill/Griddle | Full surface grill |
| Weight | 33.7 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 67.5 cm |
| Shipping Weight | 35.1 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Control Type | Dial |
| Depth | 54.8 cm |
| Additional Information | Functions: CircoTherm?, Top/bottom heat, Circo-roasting, Full surface grill, CircoTherm? gentle, |
| Interior Light Type | Yes |
| Installation Type | Integrated |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | CircoTherm - Even results on up to 3 levels, LED Display - Simple clear reading controls, 5 Functions - Flexible heating for all meals, Triple Glazed - Safe CoolTouch oven door, |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Door Type | Drop down |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Main oven function | Fan |
| Energy rating | A+ |
| Electrical connection | Plug in but No plug/cable is supplied with product |
Neff Built-in Single Oven B1DCC0AK3B 59.4cm Model
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


