



The Morphy Richards 825402 Ceramic Tower Heater is a sleek and efficient heating solution for any room in your home. With its ceramic heating elements, this tower heater provides quick and even heat distribution, keeping you warm and comfortable during the colder months.
Key features of the Morphy Richards 825402 Ceramic Tower Heater include:
- Powerful ceramic heating elements for fast and efficient heating
- Sleek tower design that takes up minimal space
- Adjustable thermostat for customized comfort levels
- Overheat protection for added safety
- Remote control for convenient operation
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Fan Heaters |
| Width | 16.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 41.2 cm |
| Product Dimensions | 41.2cm x 16.5cm x 14.6cm |
| Programmable | Yes |
| On/Off Switch | Yes |
| Oscillation | Yes |
| Safety Cut Out | Yes |
| Maximum Room Size | 20 m? |
| Maximum Temperature | 35 °C |
| Handles | Yes |
| Heating Method | PTC |
| Heat Output | 15-35 Degrees C |
| Colour | Grey |
| Manufacturer | Morphy Richards |
| Key Feature 1 | Efficient heating - Warms up rooms quickly |
| Key Feature 3 | Compact design - Space-saving for any area |
| Key Feature 2 | Ceramic technology - Provides consistent heat flow |
| GTIN | 5056765401991 |
| Colour | Black |
| Model Number | 825402 |
| Key Feature 4 | Safety features - Overheat protection for peace of mind |
| Product Type | Heater |
| Portable | Yes |
| Power Consumption | 2000 W |
| Remote Control | Yes |
| Package Contents | Heater, Remote, Manual |
| Number of Settings | 3 |
| Thermostat Available | Yes |
| Timer | 24 hr ON/OFF |
| Weight | 2.1 kg |
| Warranty Information | registration required*registrations must be made online at https://www.morphyrichards.com.au/en-au/mymorphyrichards-support |
| Cord Length | 1.5 m |
| Control Type | Remote, Touch Control |
| Depth | 14.6 cm |
| Additional Information | ECO Function |
| Material | Metal/Plastic/Ceramic |
| Features | Efficient heating - Warms up rooms quickly, Ceramic technology - Provides consistent heat flow, Compact design - Space-saving for any area, Safety features - Overheat protection for peace of mind |
| Fuel Type | Electricity |
Morphy Richards 825402 Ceramic Tower Heater
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

