



The Morphy Richards 825401 Tower Fan Heater is a versatile and efficient heating solution for any room in your home. This tower fan heater combines the functionality of a fan and a heater, providing you with both cooling and heating options to keep you comfortable all year round.
Key features of the Morphy Richards 825401 Tower Fan Heater include:
- 2 heat settings and a cool air setting for customized comfort
- Oscillating function to evenly distribute heat throughout the room
- Adjustable thermostat to maintain your desired temperature
- Overheat protection for added safety
- Compact and slim design that fits easily in any space
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Fan Heaters |
| Width | 16.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 41.2 cm |
| Product Dimensions | 41.2cm x 16.5cm x 14.6cm |
| Programmable | Yes |
| On/Off Switch | Yes |
| Oscillation | Yes |
| Safety Cut Out | Yes |
| Maximum Room Size | 20 m? |
| Maximum Temperature | 35 °C |
| Handles | Yes |
| Heating Method | PTC |
| Heat Output | 15-35 Degrees C |
| Colour | White |
| Manufacturer | Morphy Richards |
| Key Feature 1 | 2kW Power - Quickly warms up any room |
| Key Feature 3 | Lightweight design - Easy to move around |
| Key Feature 2 | Oscillation feature - Distributes heat evenly |
| GTIN | 5056765401984 |
| Colour | White |
| Model Number | 825401 |
| Key Feature 4 | Safety mechanisms - Ensures safe operation |
| Product Type | Heater |
| Portable | Yes |
| Power Consumption | 2000 W |
| Remote Control | Yes |
| Package Contents | Heater, Remote, Manual |
| Number of Settings | 3 |
| Thermostat Available | Yes |
| Timer | 24 hr ON/OFF |
| Weight | 2.1 kg |
| Warranty Information | registration required*registrations must be made online at https://www.morphyrichards.com.au/en-au/mymorphyrichards-support |
| Cord Length | 1.5 m |
| Control Type | Remote, Touch Control |
| Depth | 14.6 cm |
| Additional Information | ECO Function |
| Material | Metal/Plastic/Ceramic |
| Features | 2kW Power - Quickly warms up any room, Oscillation feature - Distributes heat evenly, Lightweight design - Easy to move around, Safety mechanisms - Ensures safe operation |
| Fuel Type | Electricity |
Morphy Richards 825401 Tower Fan Heater
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

