







The Morphy Richards 822000 Dehumidifier in white is a powerful and efficient appliance that helps to remove excess moisture from the air, creating a healthier and more comfortable environment in your home. With a sleek and modern design, this dehumidifier is perfect for any room in your house.
- 20L moisture extraction capacity per day
- 2.5L water tank capacity with auto shut-off function
- Digital display with adjustable humidity settings
- 24-hour timer for customized operation
- Quiet operation for minimal disruption
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | De Humidifiers |
| Width | 14.5 cm |
| Height | 23.2 cm |
| Product Dimensions | 23.2cm x 14.5cm x 12.6cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Morphy Richards |
| Key Feature 1 | 0.9L Tank - Ideal for small spaces |
| Key Feature 3 | Low noise - Operates quietly at all times |
| Key Feature 2 | Compact design - Easily transportable anywhere |
| Colour | White |
| Model Number | 822000 |
| Key Feature 4 | Auto shut-off - Prevents overflow issues |
| Product Category Group | SDA |
| Weight | 1.3 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 29.8 cm |
| Shipping Weight | 1.36 kg |
| Shipping Width | 18 cm |
| Shipping Depth | 16.5 cm |
| Depth | 12.6 cm |
| Application/Usage | Dehumidifier |
| Additional Information | Safe Design-shuts off when full |
| Features | 0.9L Tank - Ideal for small spaces, Compact design - Easily transportable anywhere, Low noise - Operates quietly at all times, Auto shut-off - Prevents overflow issues |
Morphy Richards 822000 Dehumidifier - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

