





















The Morphy Richards 820002 Cooling Desk Fan in Grey is the perfect solution for staying cool and comfortable during the hot summer months. With its sleek design and powerful performance, this desk fan is a must-have for any home or office.
Key features of the Morphy Richards 820002 Cooling Desk Fan include:
- Three speed settings for customized cooling options
- Oscillation function to evenly distribute air throughout the room
- Adjustable tilt angle for targeted cooling
- Quiet operation ideal for use in bedrooms or offices
- Compact size perfect for placing on desks, tables, or countertops
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Fans |
| Width | 22 cm |
| Height | 32.8 cm |
| Product Dimensions | 32.8cm x 22cm x 22cm |
| Colour | Grey |
| Manufacturer | Morphy Richards |
| Key Feature 1 | Auto Shut Off |
| Key Feature 3 | Powerful with Low Noise |
| Key Feature 2 | Remote Control and Touch Panel Control |
| GTIN | 5056765400468 |
| Colour | Grey |
| Model Number | 820002 |
| Key Feature 4 | Timer Function |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Desk Fan |
| Number of Fan Speeds | 4 |
| Weight | 2.8 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 36.5 cm |
| Shipping Weight | 3.44 kg |
| Shipping Width | 26.2 cm |
| Shipping Depth | 25.6 cm |
| Depth | 22 cm |
| Additional Information | 60° Auto Oscillation |
| Features | Auto Shut Off , Remote Control and Touch Panel Control, Powerful with Low Noise, Timer Function |
Morphy Richards 820002 Cooling Desk Fan - Grey
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

