



The Morphy Richards 610006 Teddy & Flannel Throw is a cozy and luxurious addition to any living space. This throw blanket features a soft teddy fleece on one side and a warm flannel material on the other, providing ultimate comfort and warmth.
Key Features:
- Soft teddy fleece on one side
- Warm flannel material on the other side
- Cozy and luxurious design
- Perfect for snuggling up on the sofa or adding an extra layer of warmth to your bed
- Machine washable for easy care
| Colour Group | Brown |
|---|---|
| Product Range | Heating |
| Width | 200 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Product Dimensions | N/A |
| On/Off Switch | Yes |
| Safety Cut Out | Yes |
| Heating Method | PTC & NTC |
| Colour | Mocca |
| Manufacturer | Morphy Richards |
| Key Feature 1 | Fast Heating - Stay warm quickly and comfortably |
| Key Feature 3 | Detachable Control - Easy to manage heating options |
| Key Feature 2 | Overheat Protection - Safe to use anytime, anywhere |
| GTIN | 5056765401878 |
| Colour | Brown |
| Model Number | 610006 |
| Key Feature 4 | Auto Shut Off - Peace of mind while you relax |
| Product Type | Heated Throw |
| Portable | Yes |
| Power Consumption | 120 W |
| Remote Control | Yes |
| Package Contents | Blanket, Remote, Manual |
| Number of Settings | 9 |
| Thermostat Available | Yes |
| Timer | 9hr switch off |
| Warranty Information | registration required*registrations must be made online at https://www.morphyrichards.com.au/en-au/mymorphyrichards-support |
| Shipping Height | 47 cm |
| Shipping Weight | 14 kg |
| Shipping Width | 68 cm |
| Shipping Depth | 42 cm |
| Cord Length | 2.6 m |
| Control Type | Digital Pad |
| Depth | 180 cm |
| Additional Information | Low wattage |
| Material | Polyester,Plastic,Metal |
| Features | Fast Heating - Stay warm quickly and comfortably, Overheat Protection - Safe to use anytime, anywhere, Detachable Control - Easy to manage heating options, Auto Shut Off - Peace of mind while you relax |
| Fuel Type | Electricity |
Morphy Richards 610006 Teddy & Flannel Throw
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

