



The Morphy Richards 610005 Teddy & Flannel Throw is the perfect addition to your home for those chilly nights when you need extra warmth and comfort. This throw features a luxurious teddy fleece on one side and a soft flannel material on the other, providing you with two cozy options to snuggle up with.
Key Features:
- Reversible design with teddy fleece on one side and flannel on the other
- Generous size for full-body coverage
- Machine washable for easy care
- Soft and plush materials for maximum comfort
- Available in a stylish and versatile color
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | Heating |
| Width | 200 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Product Dimensions | N/A |
| On/Off Switch | Yes |
| Safety Cut Out | Yes |
| Heating Method | PTC & NTC |
| Colour | Blue |
| Manufacturer | Morphy Richards |
| Key Feature 1 | Sumptuous teddy blend - envelops you fully |
| Key Feature 3 | Hassle-free care - machine washable design |
| Key Feature 2 | Generous size - ideal for various uses |
| GTIN | 5056765401861 |
| Colour | Blue |
| Model Number | 610005 |
| Key Feature 4 | Low wattage - energy efficient for home use |
| Product Type | Heated Throw |
| Portable | Yes |
| Power Consumption | 120 W |
| Remote Control | Yes |
| Package Contents | Blanket, Remote, Manual |
| Number of Settings | 9 |
| Thermostat Available | Yes |
| Timer | 9hr switch off |
| Warranty Information | registration required*registrations must be made online at https://www.morphyrichards.com.au/en-au/mymorphyrichards-support |
| Shipping Height | 47 cm |
| Shipping Weight | 14 kg |
| Shipping Width | 68 cm |
| Shipping Depth | 42 cm |
| Cord Length | 2.6 m |
| Control Type | Digital Pad |
| Depth | 180 cm |
| Additional Information | Low wattage |
| Material | Polyester,Plastic,Metal |
| Features | Sumptuous teddy blend - envelops you fully, Generous size - ideal for various uses, Hassle-free care - machine washable design, Low wattage - energy efficient for home use |
| Fuel Type | Electricity |
Morphy Richards 610005 Teddy & Flannel Throw
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

