













































The Morphy Richards 501050 Clarity Soup Maker is a versatile kitchen appliance that allows you to easily create delicious homemade soups, smoothies, and sauces. With a generous 1.6L glass jug capacity, you can make enough for the whole family in one go.
Key features of the Morphy Richards 501050 Clarity Soup Maker include:
- Simple one-touch operation for easy use
- Four different settings for smooth soup, chunky soup, smoothies, and a blend function
- Stainless steel body with a stylish glass jug for durability and aesthetics
- Easy-to-read LED display for clear visibility of settings and cooking progress
- Removable stainless steel blade for easy cleaning
| Colour Group | N/A |
|---|---|
| Product Range | Food Mixers |
| Width | 16.7 cm |
| Height | 27.3 cm |
| Product Dimensions | 27.3cm x 16.7cm x 23.8cm |
| Colour | Glass |
| Manufacturer | Morphy Richards |
| Key Feature 1 | 1.6L Capacity |
| Key Feature 3 | Keep Warm Function |
| Key Feature 2 | LED Display |
| GTIN | 5011832068965 |
| Model Number | 501050 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Soup Maker |
| Weight | 2.15 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 38 cm |
| Shipping Weight | 9.16 kg |
| Shipping Width | 23 cm |
| Shipping Depth | 67.5 cm |
| Depth | 23.8 cm |
| Additional Information | Clear Jug to monitor consistency |
| Capacity | 1.6 L |
| Features | 1.6L Capacity, LED Display, Keep Warm Function |
Morphy Richards 501050 Clarity Soup Maker - 1.6L Glass Jug
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

