





























The Morphy Richards 333202 Speed Steam 3000W Steam Generator in Purple is a powerful and efficient steam generator that makes ironing a breeze. With a sleek design and advanced features, this steam generator is perfect for tackling even the toughest wrinkles.
Key features include:
- 3000W power for quick and efficient steam generation
- Ceramic soleplate for smooth gliding over fabrics
- Large 2.2L water tank for longer ironing sessions
- Continuous steam output of up to 120g/min for fast results
- Vertical steam function for refreshing hanging garments
| Sole Plate Material | Ceramic |
|---|---|
| Colour Group | Purple |
| Product Range | Steam Generator Irons |
| Width | 22.4 cm |
| Height | 26.1 cm |
| Product Dimensions | 26.1cm x 22.4cm x 39.4cm |
| Colour | Purple |
| Manufacturer | Morphy Richards |
| Key Feature 1 | 5.5 Bar Pressure |
| Key Feature 3 | Ceramic Soleplate |
| Key Feature 2 | 1.7L Water Tank Capacity |
| GTIN | 5011832062819 |
| Colour | Purple |
| Model Number | 333202 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Iron |
| Vertical Steam | Yes |
| Weight | 3.61 kg |
| Warranty Information | 2 year warranty (*registration required)register product with 28 days of purchase at https://www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration |
| Shipping Height | 32.4 cm |
| Shipping Weight | 4.87 kg |
| Shipping Width | 26.4 cm |
| Shipping Depth | 44.4 cm |
| Steam Function | Yes |
| Steam Output | 240 g |
| Cord Length | 1.5 m |
| Depth | 39.4 cm |
| Additional Information | 3000W |
| Features | 5.5 Bar Pressure, 1.7L Water Tank Capacity, Ceramic Soleplate |
Morphy Richards 333202 Speed Steam 3000W Steam Generator - Purple
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

