





























The Morphy Richards 332014 2.2L PSE Auto-Clean steam iron is a powerful and efficient iron that will make ironing a breeze. With a 5 bar pressure system and Ceramaslide soleplate, this iron delivers excellent results with every use.
- 5 bar pressure system for powerful steam output
- Ceramaslide soleplate for smooth gliding over fabrics
- 2.2L water tank capacity for longer ironing sessions
- Auto-clean function for easy maintenance
- Steam output of 170g/min for quick and effective ironing
- White and green design for a stylish addition to your laundry room
| Sole Plate Material | Ceramic |
|---|---|
| Product Dimensions | 32cm x 21.7cm x 39.1cm |
| Manufacturer | Morphy Richards |
| GTIN | 5011832056092 |
| Colour | Green |
| Model Number | 332014 |
| Reservoir Capacity | 1.8 ml |
| Variable Steam | Yes |
| Vertical Steam | Yes |
| Spray | Yes |
| Steam Output | 170 g |
| Anti-scale | Yes |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Anti Drip | Yes |
| Input Voltage | 240 v |
Morphy Richards 332014 2.2L PSE Auto-Clean, 5 bar, Ceramaslide, 170g/min, White/Green
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

