























The Morphy Richards 303210 Turbosteam 3100w Pro Digital Intellitemp Iron in Blue is a powerful and efficient iron designed to make ironing a breeze. With a high wattage of 3100w, this iron heats up quickly and provides powerful steam for tackling even the toughest wrinkles.
Key Features:
- 3100w power for quick heating and powerful steam
- Digital Intellitemp technology ensures the perfect temperature for all fabrics
- Turbosteam technology provides a continuous steam output for efficient ironing
- Ceramic soleplate for smooth gliding over fabrics
- Auto shut-off feature for added safety
| Sole Plate Material | Ceramic |
|---|---|
| Colour Group | Blue |
| Product Range | Steam Irons |
| Width | 12.1 cm |
| Height | 16.3 cm |
| Product Dimensions | 16.3cm x 12.1cm x 30.3cm |
| Colour | Blue |
| Manufacturer | Morphy Richards |
| Key Feature 1 | Ceramic Soleplate |
| Key Feature 3 | Steam Boost |
| Key Feature 2 | Intellitemp |
| GTIN | 5011832070050 |
| Colour | Blue |
| Model Number | 303210 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Iron |
| Variable Steam | Yes |
| Vertical Steam | Yes |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty Information | register product with 28 days of purchase at https://www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration |
| Shipping Height | 17.5 cm |
| Shipping Weight | 1.91 kg |
| Shipping Width | 13.6 cm |
| Shipping Depth | 34 cm |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Spray | Yes |
| Status Indicators | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Cord Length | 3 m |
| Depth | 30.3 cm |
| Anti-scale | Yes |
| Additional Information | 3100w |
| Anti Drip | Yes |
| Features | Ceramic Soleplate, Intellitemp, Steam Boost |
Morphy Richards 303210 Turbosteam 3100w Pro Digital Intellitemp Iron - Blue
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

