



































Introducing the Morphy Richards 303140 Turbosteam 2800W Steam Iron in a sleek purple color. This powerful steam iron is designed to make ironing a breeze with its high wattage and advanced features.
Key Features:
- 2800W for quick and efficient ironing
- Turbosteam technology for powerful steam output
- Ceramic soleplate for smooth gliding
- Variable steam settings for different fabric types
- Vertical steam function for steaming hanging garments
- Large water tank capacity for longer ironing sessions
- Anti-scale feature for easy maintenance
| Sole Plate Material | Ceramic |
|---|---|
| Colour Group | Purple |
| Product Range | Steam Irons |
| Width | 12.1 cm |
| Height | 16.3 cm |
| Product Dimensions | 16.3cm x 12.1cm x 30.3cm |
| Colour | Purple |
| Manufacturer | Morphy Richards |
| Key Feature 1 | 380ml Capacity |
| Key Feature 3 | Steam Boost |
| Key Feature 2 | Ceramic Soleplate |
| GTIN | 5011832070012 |
| Colour | Purple |
| Model Number | 303140 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Iron |
| Variable Steam | Yes |
| Vertical Steam | Yes |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty Information | register product with 28 days of purchase at https://www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration |
| Shipping Height | 17.5 cm |
| Shipping Weight | 2.02 kg |
| Shipping Width | 13.6 cm |
| Shipping Depth | 34 cm |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Spray | Yes |
| Status Indicators | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Cord Length | 3 m |
| Depth | 30.3 cm |
| Anti-scale | Yes |
| Additional Information | 2800w |
| Anti Drip | Yes |
| Features | 380ml Capacity, Ceramic Soleplate, Steam Boost |
Morphy Richards 303140 Turbosteam 2800W Steam Iron - Purple
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

