

























Introducing the Morphy Richards 302010 Steam Flow Turbo Steam Iron, designed to make ironing a breeze with its powerful 2400W steam flow technology. This sleek and stylish iron features a vibrant green color that will add a pop of color to your laundry room.
Key features of the Morphy Richards 302010 Steam Flow Turbo Steam Iron include:
- 2400W steam flow technology for powerful and efficient ironing
- Turbo steam function for stubborn creases
- Ceramic soleplate for smooth gliding over fabrics
- Variable steam settings for customized ironing
- Vertical steam function for steaming hanging garments
| Sole Plate Material | Ceramic |
|---|---|
| Colour Group | Green |
| Product Range | Steam Irons |
| Width | 13.6 cm |
| Height | 15.2 cm |
| Product Dimensions | 15.2cm x 13.6cm x 31cm |
| Colour | Green |
| Manufacturer | Morphy Richards |
| Key Feature 1 | 450ml Water Tank |
| Key Feature 3 | Beaker Included |
| Key Feature 2 | Ceramic Soleplate |
| GTIN | 5056765400024 |
| Colour | Green |
| Model Number | 302010 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Iron |
| Variable Steam | Yes |
| Vertical Steam | Yes |
| Weight | 1.2 kg |
| Warranty Information | register product with 28 days of purchase at https://www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration |
| Shipping Height | 16.5 cm |
| Shipping Weight | 1.5 kg |
| Shipping Width | 15 cm |
| Shipping Depth | 33.5 cm |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Spray | Yes |
| Status Indicators | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Cord Length | 2.5 m |
| Depth | 31 cm |
| Anti-scale | Yes |
| Additional Information | 2400W |
| Anti Drip | Yes |
| Anti-calcium System | Yes |
| Features | 450ml Water Tank, Ceramic Soleplate, Beaker Included |
Morphy Richards 302010 Steam Flow 2400W Turbo Steam Iron - Green
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


