















The Morphy Richards 245744 Signature 4 Slice Toaster in Black is a sleek and stylish addition to any kitchen. With its modern design and high functionality, this toaster is perfect for busy households or those who love hosting brunches.
Key Features:
- Four slice capacity - perfect for families or entertaining guests
- Variable browning control - choose your preferred level of toasting
- Defrost and reheat functions - great for frozen bread or reheating leftovers
- Removable crumb tray - easy to clean and maintain
- Cancel button - stop toasting at any time
- High lift feature - easily remove smaller items like crumpets or bagels
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 4 Slice Toasters |
| Width | 18.3 cm |
| Height | 20.1 cm |
| Product Dimensions | 20.1cm x 18.3cm x 39.4cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Morphy Richards |
| Key Feature 1 | 2 Long Slot Toasting Slots - Fits 4 Slices |
| Key Feature 3 | Defrost Setting |
| Key Feature 2 | Reheat Settings |
| GTIN | 5011832070517 |
| Colour | Black |
| Model Number | 245744 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Toaster |
| Number of Power Levels | 7 |
| Number of Slices | 4 |
| Weight | 2.33 kg |
| Warranty Information | register product with 28 days of purchase at https://www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration |
| Shipping Height | 23.8 cm |
| Shipping Weight | 2.89 kg |
| Shipping Width | 21.6 cm |
| Shipping Depth | 44.4 cm |
| Crumb Tray | Yes |
| Depth | 39.4 cm |
| Defrost Function | Yes |
| Features | 2 Long Slot Toasting Slots - Fits 4 Slices, Reheat Settings, Defrost Setting |
Morphy Richards 245744 Signature 4 Slice Toaster - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

