















The Morphy Richards 245704 Signature 4 Slice Toaster in Moonlight White is a stylish and practical addition to any kitchen. With its sleek design and advanced features, this toaster makes breakfast time a breeze.
Key features include:
- Four slice capacity, perfect for families or larger households
- Variable browning control allows you to choose your desired toastiness level
- High-lift function for easy removal of smaller slices of bread
- Defrost and reheat settings for added convenience
- Removable crumb tray for easy cleaning
- Cancel button to stop toasting at any time
- Compact design for space-saving storage
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | 4 Slice Toasters |
| Width | 18.3 cm |
| Height | 20.1 cm |
| Product Dimensions | 20.1cm x 18.3cm x 39.4cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Morphy Richards |
| Key Feature 1 | 2 Long Slot Toasting Slots - Fits 4 Slices |
| Key Feature 3 | Defrost Setting |
| Key Feature 2 | Reheat Settings |
| GTIN | 5011832070746 |
| Colour | White |
| Model Number | 245704 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Toaster |
| Number of Power Levels | 7.0 |
| Number of Slices | 4.0 |
| Weight | 2.33 kg |
| Warranty Information | 2 year warranty (*registration required)register product with 28 days of purchase at https://www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration |
| Shipping Height | 23.8 cm |
| Shipping Weight | 2.89 kg |
| Shipping Width | 21.6 cm |
| Shipping Depth | 44.4 cm |
| Crumb Tray | Yes |
| Depth | 39.4 cm |
| Defrost Function | Yes |
| Features | 2 Long Slot Toasting Slots - Fits 4 Slices, Reheat Settings, Defrost Setting |
| Slice capacity | 4 Slot |
Morphy Richards 245704 Signature 4 Slice Toaster - Moonlight White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

