













The Morphy Richards 240132 Venture 4 Slice Toaster in Cream is a stylish and functional addition to any kitchen. With its sleek design and advanced features, this toaster makes breakfast preparation a breeze.
Key features include:
- Four slice capacity - perfect for feeding the whole family or preparing multiple slices at once
- Variable browning control - choose from 7 different browning settings to achieve your preferred level of toastiness
- Defrost and reheat functions - easily defrost frozen bread or reheat toast without overcooking
- Removable crumb tray - for easy cleaning and maintenance
- High lift feature - allows you to easily remove smaller slices of bread without burning your fingers
| Colour Group | Cream |
|---|---|
| Product Range | 4 Slice Toasters |
| Width | 29.6 cm |
| Height | 18.6 cm |
| Product Dimensions | 18.6cm x 29.6cm x 33.2cm |
| Colour | Cream |
| Manufacturer | Morphy Richards |
| Key Feature 1 | 4 Slice |
| Key Feature 3 | High Lift Levers |
| Key Feature 2 | Reheat Settings |
| GTIN | 5011832070289 |
| Colour | Cream |
| Model Number | 240132 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Toaster |
| Number of Power Levels | 7 |
| Number of Slices | 4 |
| Weight | 2.02 kg |
| Warranty Information | register product with 28 days of purchase at https://www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration |
| Shipping Height | 23 cm |
| Shipping Weight | 2.79 kg |
| Shipping Width | 37.2 cm |
| Shipping Depth | 34.5 cm |
| Crumb Tray | Yes |
| Depth | 33.2 cm |
| Defrost Function | Yes |
| Features | 4 Slice, Reheat Settings, High Lift Levers |
| Slice capacity | 4 Slot |
Morphy Richards 240132 Venture 4 Slice Toaster - Cream
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


