















The Morphy Richards 222068 Equip 2 Slice Toaster in Grey is a stylish and functional addition to any kitchen. With its sleek design and advanced features, this toaster makes breakfast time a breeze.
Key features include:
- Variable browning control allows you to choose your preferred level of toasting
- Defrost and reheat settings for added convenience
- Removable crumb tray makes cleaning easy
- High lift feature for easy removal of smaller items
- Cancel button for stopping the toasting process at any time
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | 2 Slice Toasters |
| Width | 16.7 cm |
| Height | 28 cm |
| Product Dimensions | 28cm x 16.7cm x 19.6cm |
| Colour | Grey |
| Manufacturer | Morphy Richards |
| Key Feature 1 | Removable Crumb Tray |
| Key Feature 3 | 2 Slice |
| Key Feature 2 | Tidy Cord Storage |
| GTIN | 5056765400369 |
| Colour | Grey |
| Model Number | 222068 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Toaster |
| Number of Slices | 2.0 |
| Weight | 1.26 kg |
| Warranty Information | register product with 28 days of purchase at https://www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration |
| Shipping Height | 20.6 cm |
| Shipping Weight | 1.59 kg |
| Shipping Width | 19.4 cm |
| Shipping Depth | 32 cm |
| Crumb Tray | Yes |
| Depth | 19.6 cm |
| Defrost Function | Yes |
| Features | Removable Crumb Tray, Tidy Cord Storage, 2 Slice |
Morphy Richards Equip 2 Slice Toaster - Grey
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

