













The Morphy Richards 103022 Cassini Jug Kettle in Olivine Green is a stylish and functional addition to any kitchen. With a sleek design and vibrant color, this kettle not only looks great on your countertop but also delivers top-notch performance.
Key features of the Morphy Richards 103022 Cassini Jug Kettle include:
- 1.5-liter capacity - perfect for making multiple cups of tea or coffee at once
- Fast boil technology - boils water quickly and efficiently
- 360-degree rotational base - easy to use for both right and left-handed users
- Removable limescale filter - ensures your drinks are free from any impurities
- Boil-dry protection - automatically switches off the kettle when it's empty to prevent damage
| Colour Group | Green |
|---|---|
| Product Range | Jug Kettles |
| Width | 16.8 cm |
| Height | 26.3 cm |
| Product Dimensions | 26.3cm x 16.8cm x 21.6cm |
| Colour | Green |
| Manufacturer | Morphy Richards |
| Key Feature 1 | 1.7L Capacity -Boil for multiple cups in one go, perfect for families or when hosting friends |
| Key Feature 3 | Perfect Pour Spout - Designed for a precise, splash-free pour, giving you full control when pouring |
| Key Feature 2 | 3kW Rapid Boil Element - This powerful element heats water quickly to reduce the waiting time for that much needed hot beverage |
| Key Feature 5 | 360-Degree Base |
| Model Number | 103022 |
| Key Feature 4 | Boil dry protection |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Kettle |
| Weight | 0.96 kg |
| Warranty Information | register product with 28 days of purchase at https://www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration |
| Shipping Height | 29.7 cm |
| Shipping Weight | 1.45 kg |
| Shipping Width | 22.9 cm |
| Shipping Depth | 22.9 cm |
| Depth | 21.6 cm |
| Capacity | 1.7 L |
Morphy Richards 103022 Cassini Jug Kettle Olivine - Green
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

